Turpinās aktīvais dabā došanās laiks, kad meža takās atpūtā un izziņā dodas arvien vairāk dabā gājēju. Tāpēc šajā podkāsta “Dabā gājējs” epizodē Ieva Smilga ar viesiem runā par atbildīgu došanos dabā un labiem uzvedības noteikumiem mežā. Pie Ievas viesojas izaugsmes treneris un piedzīvojumu atradējs Māris Resnis un AS “Latvijas valsts meži” Zemgales reģiona meža apsaimniekošanas plānošanas vadītājs Jānis Zitāns, kurš piedalījies “Labas uzvedības noteikumi mežā” tapšanā.
Vietu atstāt tādu pašu un vēl kārtīgāku
Tiem, kuri dodas garākos pārgājienos un mežā arī nakšņo, viens no principiem, kas būtu jāievēro: guļvietu nevis izveidot, bet gan atrast. “Mums katram patīk būt neskartā vidē un piedzīvot jaunatklāšanas prieku, tāpēc, ja vēlamies nakšņot mežā, izraudzīto vietu jāatstāj tieši tādu pašu, kāda tā bija ierodoties. Arvien vairāk cilvēku izvēlas nakšņot nevis teltī vai guļamtīklos, bet gan izveidot savu naktsmītni no zariem. Bushcrafting kustība visā pasaulē kļūst arvien populārāka. Latvijas valsts mežos var nakšņot gan teltīs, gan guļamtīklos, gan izveidot savu apmetni no zariem, bet jāņem vērā nosacījums: atstājam vidi tādu pašu, kāda tā bija, mums ierodoties. No sausiem zariem uzbūvēto slieteni pēc tam jānojauc un vide jāatstāj tādā pašā stāvoklī vai vēl labākā,” stāsta J. Zitāns.
Arī bioloģiskie atkritumi ir atkritumi
Atbildīgi dabā gājēji pēc sevis atkritumus neatstāj un ievēro principu “ko atnesi, to aiznes”. Taču, ko darīt, ja pēc pārgājiena paliek pāri ēdiens? Māris Resnis uzsver, ka došanos dabā jāplāno rūpīgi un arī ēdiens jāņem līdzi tik, cik tas tiks patērēts, lai pāri nepaliek. Ja ugunskurā vārītā zupa tomēr palikusi neapēsta, to nedrīkst izliet tuvējā upē vai ezerā. Pārtikas atkritumus ieteicams aprakt un tas jādara vismaz 50 metru attālumā no ūdenstilpes. Turklāt jāatceras arī par trauku mazgāšanu – šim nolūkam jāizmanto zāle un smilts nevis ķīmiskie mazgāšanas līdzekļi.
Ja tuvumā nav labierīcības, tad arī atkritumus, ko cilvēks pats saražo, ir jāaprok, tāpēc labi, ja pārgājienā līdzi ir lāpstiņa, ko izmantot šim nolūkam, ja ne – labi noderēs arī zābaka papēdis. Īpaši vērīgiem jābūt ūdens tuvumā – dabiskās vajadzības nevajadzētu kārtot 200 soļus attālumā no tekoša ūdens un 150 soļu attālumā no stāvoša ūdens.
Vairāk par atbildīgu atpūtu klausies “Dabā gājējs” 9. epizodē!