Šoreiz par nakšņošanu miljons zvaigžņu viesnīcā. Kur tāda ir? Gandrīz jebkur Latvijā! Tev vajadzīgs tikai guļamtīkls un divi koki, kur to iesiet. Un kurš gan labāk zinās pastāstīt par to, kā mežā nakšņot hamokā pat ziemas spelgonī, ja ne kāds, kurš pats to ir radījis. Pie Ineses ar aizraujošiem un vērtīgiem stāstiem par iešanu un būšanu dabā viesojas viens no Modern Nomad hamoka izveidotājiem, profesionāls fotogrāfs, izdzīvošanas un komandas saliedēšanas pasākumu organizators – Krišjānis Eihmanis.
Dlohi ģimene kopš 2020. gada ar mazajiem iet pārgājienos, bet Kārļa meita Trīne bieži vien dodas tētim līdzi uz darbu mežā. #55 ir īpaša epizode, jo šoreiz galvenie runātāji ir mazie dabā gājēji. Kāpēc bērni labprāt dodas dabā un kas jāliek pārgājiena mugursomā, pastāstīs Dārta (5), Trīne (6) un Artūrs (7). Daži vecāku padomi noderēs arī citiem, kuri plāno izzināt dabu kopā ar mazajiem. Taču kopumā epizode tikai apliecina, ka bērniem būšana dabā ir viens varens un ļoti vērtīgs piedzīvojums! Klausies un paskaiti, cik reizes šīs stundas laikā tu sirsnīgi pasmaidīji 😊
Pie dabas viss garšo labāk. Vēl vairāk – mežā pagatavots ēdiens var būt īsta dzīves svinēšana! Par to ir pārliecināts konceptpavārs Renārs Purmalis, kurš dodas dabā un gatavo dabā. Idejas, padomi un mazi triki, kā mežā (un ne tikai) pagatavot īstu un gardu maltīti. Noklausies epizodi līdz galam, jo pašās beigās Renārs pateiks, kā ziemā no sniega pagatavot saldējumu.
Par lūšiem, vilkiem, aļņiem, stirnām, mežacūkām. Stāstu par lielajiem meža dzīvniekiem un viņu paradumiem stundu garā sarunā, protams, nevar ietilpināt, bet – ja ciemos ir bioloģijas doktors, LVMI “SILAVA” vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš, stunda ir pietiekami aizraujošam stāstam par to, kā un kāpēc mainās meža dzīvnieku uzvedība, kā to ietekmē cilvēku darbība, vai pēdējo gadu laikā dzīvnieku mežos kļuvis vairāk un galu galā – cik liela iespēja ir mežā sastapties ar kādu no plēsējiem. Apsolām – uzzināsi daudz jauna un izplēnēs arī ne viena vien puspatiesība.
Apvienojumā ar prasmīgām rokām un talantu vētrā gāzts koks pārtop par rūķi, meža dzīvnieku vai sēni. Koka skulptūras, mazi namiņi, vesela rūķu pilsēta! Jā, stāsts ir par LVM dabas parku Tērvetē, kur kokā veidoti mākslas darbi ir ik uz soļa jau kopš 1971. gada, kad šeit tika uzstādīta pirmā koka skulptūra. Bet vai zini, kā top jaunākās? Šoreiz par koktēlniecību, kokā veidotiem tēliem un mazām koka mājiņām, kas uzbur pasaku pasauli maziem un lieliem. Ciemos Tērvetes koktēlniecības vadītājs Jānis Udrass.
Nebaidies samērcēt kājas, jo šajā epizodē dabas entuziasts Helmuts Helmis jeb "Domas dabā" izvedīs pārgājienos pa upēm un gar upēm, atklājot divus lieliskus pārgājiena veidus - upingu un krastingu -, kas ļauj uz norisēm dabā paraudzīties no cita skaitu punkta. #51 epizodē praktiski padomi un liela deva iedvesmas, lai jau tuvākajā brīvajā dienā izietu kādu no skaistajām Latvijas upītēm.
Dzimis rīdzinieks, kurš nu jau daudzus gadus par savām mājām sauc Vidzemi, un jo īpaši – Vidzemes mežus. Ikdienā var neaizdomāties, cik daudz interešu patiesībā sastopas mežā un ka vesela māksla ir tās visas sabalansēt. Tāds ir šīs epizodes viesa, Vilmāra Katkovska, uzdevums, kurš plāno meža apsaimniekošanu Rietumvidzemes reģionā. Kā darbs mainījies gadu gaitā, kādas intereses sastopas mežā un kā rast kompromisu? Par to īstenā mežinieku sarunā #50 epizodē spriež Kārlis ar savu viesi Vilmāru Katkovski.
Brīvības gars un azarts, ko motobraucēj steidz izbaudīt siltajā sezonā, vasarai piestāv. Bet cik daudz vai maz motocikls iederas mežā? Ir vietas, kur ar moci mežā drīkst braukt, bet ir tādas, kur pārvietoties ar motociklu ir kategoriski aizliegts. Cik atbildīgi motobraucēji izvēlas savus maršrutus mežā un kādēļ tas ir tik būtiski – par to #49 epizode, kurā pie Ineses viesojas kaismīgs motobraucējs un sacensību rīkotājs Arvis Bumbieris un AS “Latvijas valsts meži” Zemgales reģiona meža apsaimniekošanas plānošanas vadītājs Jānis Zitāns.
Ar laivām pa upi var nokļūt dažādos piedzīvojumos un redzēt to, ko nekad nepamanīsi, esot uz sauszemes. Kad tad vēl, ja ne vasarā veldzēties upju straumēs. Lai gan – #48 epizodes viesis, laivotājs un laivošanas kultūras attīstītājs Sēlijā, Ričards Šmits, pārliecinās, ka laivot var ne tikai siltās un saulainās dienās. Viņš dalās ne vien vairākos pieredzes stāstos, bet arī vērtīgos padomos, kas lieti noderēs šajā laivošanas sezonā.
Visā gada ritējumā nav līdzīga laika vasaras saulgriežiem. Daba ir pilnziedā un dalās dzīvības enerģijā ar katru, kurš gatavs to saņemt. Par to arī #47 epizode: saulgriežu un pirts rituāli, vainagu pīšana, pirtslotiņas, pļavas un meža bagātības, gaišas domas un labi darbi. Klausies Ineses Pučekas sarunu ar pirtnieci Ināru Viļķinu un paņem saujiņu saulgriežu maģijas sev līdzi visam atlikušajam gadam.
Pastaigu takas un velo trases, dabas apskates objekti, atpūtas vietas mežā, pie upēm un ezeriem, kultūrvēsturiski pieminekļi, skatu torņi, purva laipas un skatu platformas – tik daudzveidīgas ir atpūtas iespējas Latvijas valsts mežos, kas ikvienam brīvi pieejamas 24/7. Kā šīs vietas top, kā par tām rūpējas un kuru izvēlēties savam brīvdienu galamērķim? Par to #46 epizode! Tiekamies dabā, jo mežs vienmēr ir pa ceļam!
Saruna, kas aizrauj no pirmās līdz pēdējai sekundei. Un kā gan citādi, ja viesis ir pieredzējušais vides eksperts, ornitologs Uģis Bergmanis. Cik km garu ceļu bez barības uzņemšanas mazais ērglis mēro atpakaļ uz savu ligzdošanas vietu Latvijā? Kāpēc lielie, plēsīgie putni ir izcili arhitekti? Kurā dienas laikā vislabāk skatīties putnu tiešraides? Šajā epizodē ne tikai atbildes uz šiem jautājumiem, bet arī aizkustinoši Uģa stāsti par ievainotu putnu glābšanu viņa izveidotajā rehabilitācijas stacijā.
Esot dabā, cilvēks kļūst labāks – ir pārliecināts Latvijas galvenais Stirnu Buks Rimants Liepiņš. Gadu laikā viņš spējis ap sevi pulcēt un ievest mežā tūkstošiem lielu un mazu stirnu buku, kas aizrautīgi izskrien skaistākās Latvijas mežu takas skriešanas seriālā “Stirnu buks”. Kā tiek meklētas skriešanas trases? Kā aizsākās skriešanas seriāls? Un kur, galu galā, slēpjas “Stirnu buka” fenomens?
Meža ceļi aizved mūs līdz iecienītākajām sēņu un ogu vietām, līdz unikāliem dabas apskates objektiem. Kāds pa meža ceļiem skrien brīvdienu krosu, bet vēl kāds tos izmanto, lai nokļūtu mājās. Meža ceļiem ir izšķiroša nozīme, kad jādzēš meža ugunsgrēki. Vai jūti? – meža ceļi ir liela stāsta vērti! Šoreiz stāstu Inesei palīdzēs šķetināt Māris Matisāns, kurš atbildīgs par valsts mežu ceļiem Latgalē, un meža ceļu izceļotājs – rakstnieks Maiks Koljers. Tiekamies dabā!
Šī būs pavisam īpaša epizode, jo “Dabā gājējs” iziet dabā – Kārlis devies pie dabas vērotāja Ilmāra Tīrmaņa uz Kurzemi, kur īpaši gleznainā un dabas ziņā daudzveidīgā vietā abi aizvada pusi dienas, izstaigājot tuvējo apkārtni. Epizode ļaus ielūkoties dabas vērotāja ikdienā, saklausīt pavasara skaņas, uzzināt šo to jaunu par dabas norisēm un dzīvnieku uzvedību pavasarī. Tiekamies dabā!
Augsta un varena priede mežā izaug no vien dažus milimetrus mazas sēkliņas. Vai esi kādreiz domājis, kā ievāc koku sēklas un kāds ir sēklas ceļš, līdz no tās izaug koks? Kārļa viesis – LVM Sēklu ražošanas vadītājs Justs Lūkins to zina pavisam labi – viņš pastāstīs gan to, kā čiekurus ievāc un kā no tiem sagādā sēklas, gan to, kā ar īpašiem kāpšļiem pats kāpis augstās priedēs pēc čiekuriem.
Ļaujoties iedvesmas un jaunas mūzikas meklējumiem, mūziķe un skaņu producente Agnese Rakovska izstaigājusi meža takas, lai sadzirdētu un ierakstītu skaņas, kuras citkārt, iespējams, paliek nesadzirdētas. Kāds bija šis process un ko Agnesei nozīmē būšana mežā? Par to klausies šajā epizodē!
Par šī gada dzīvotni pasludināti mitrāji. Viens no mitrāju veidiem – purvi – ir īsts dārgakmens Latvijas ainavā. Tā ir unikāla mitrzemju ekosistēma, kas vienaldzīgu neatstāj nevienu. Veidojušies pirms vairākiem tūkstošiem gadu, purvi sajūsmina ar neatkārtojamo ainavu, citādiem augiem un nedaudz mītisko noskaņu, kas tajos valda. Šajā epizodē iepazīsti tuvāk bagātīgo purvu pasauli kopā ar zinošajiem Kārļa viesiem – biotopu speciālisti Ievu Rovi un purvu bridēju Kristapu Kiziku. Pēc šīs epizodes noklausīšanās, visticamāk, tu meklēsi tuvāko taku purvā, lai ieplānotu brīnišķu pastaigu un redzētu dabā epizodē runāto. Tuvāko purva taku meklē mammadaba kartē: https://www.mammadaba.lv/karte
Vai zināji, ka lielākā daļa no esošajām pastaigu takām mežos vijas starp kokiem, kuri ir stādīti un aprūpēti vairākas desmitgades. Mežsaimniecības speciālisti veic meža apsaimniekošanas darbus, lai mežs izaugtu veselīgs un kļūtu par vidi, kurā doties atpūsties un sportot. Šoreiz pie Kārļa viesojas Juris Katrevičs – LVM mežkopības darbu eksperts, kurš pastāstīs par darbiem, ko LVM speciālisti ikdienā veic, lai mežs būtu dabā gājējam pievilcīgs un ražīgs.
Pirmsvētku laikā pie Ineses viesojas LVM Smiltenes kokaudzētavas vadītāja Baiba Miķe. Kolēģi viņu dēvē par svētku rūķīti – viņa prot uzburt patiesu svētku sajūtu ar bezgala skaistiem rotājumiem, kuri tiek gatavoti no dabā ievāktiem materiāliem. Baiba ne vien pastāstīs, bet arī parādīs, kā gatavot svētku vainagu un iepazīstinās ar unikāliem rotājumiem, kas Smiltenes kokaudzētavā top no dabas materiāliem. Šo svētku laika epizodi vari ne tikai klausīties, bet arī skatīties “Latvijas valsts mežu Youtube kanālā: https://www.youtube.com/watch?v=PtHM07YcmrQ
Cik daudz tu patiesībā zini par kokiem? Vai vari atbildēt, kāpēc kokiem rudenī krāsojas lapas, kādi mehānismi kokiem ļauj pārciest salu, kāpēc kļavu sulas tek atšķirīgā laikā no bērzu sulām? Kuru sugu koki ir stratēģi un veido barības vielas krājumus, bet kuri dzīvo “no rokas mutē?” Jā, koki ir tikpat dažādi kā mēs, un arī viņu dzīve katrā no četriem gadalaikiem rit atšķirīgi. Šajā epizodē kopā ar LVMI “Silava” pētnieku Oskaru Krišānu iepazīsim kokus no A līdz Z (gandrīz līdz Z, jo par koku dzīvi ar Oskaru var runāt vēl un vēl).
Lai dabā iešana būtu kā īsts piedzīvojums, nav noteikti jādodas dziļi mežā skarbos laikapstākļos. Šajā epizodē dabā gājējs un satura veidotājs Kristaps Putniņš ar savu stāstu tā vien mudina tuvākajā brīvajā dienā pārvarēt miegu un piecelties no rīta agri, agri, lai saullēktu ar kūpošu kafiju sagaidītu kādā no savām mīļākajām vietām skaistajos Latvijas mežos vai noslēpumainajos purvos.
No koka būvētas daudzstāvu ēkas tiek uzskatītas par reālu instrumentu, ar kuru ievērojami palēnināt klimata pārmaiņas. Viena no augstākajām no koka būvētajām ēkām pasaulē slejas 85,4 m augstumā un atrodas Norvēģijā. Tur 18 stāvos iekārtota viesnīca, biroji, restorāns un peldbaseins. Šajā epizodē pie Kārļa ciemos ir biedrības “Zaļās mājas” vadītājs Kristaps Ceplis – viņš pastāstīs par to, cik plašas ir koksnes kā būvmateriāla izmantošanas iespējas un arī lauzīs ne vienu vien mītu.
Pilnīgi iespējams, ka arī tavas džinsu bikses vai ikdienā lietotais sejas krēms izgatavots, izmantojot koksni. Šī epizode ievedīs tevi aizraujošajā zinātnes pasaulē un ļaus uz kokiem paraudzīties no cita rakursa. Pie Ineses šoreiz ciemos zinātnieks, Latvijas Koksnes ķīmijas institūta vadošais pētnieks Jānis Rižikovs. Abi kopā viņi runā par veidiem, kur un kā koksni mūsdienās var izmantot.
Kā būtu, ja klases telpas griesti būtu debesis, bet sienas – stalti koku stumbri? Tā ir ikdienišķa aina tiem skolotājiem un skolēniem, kuri piedalās Latvijas valsts mežu izglītības programmās un daļu mācību procesa aizvada mežā. Par to, kā mācīties mežā visos skolas vecuma posmos, stāsta Ineses viesi – LVM vides izglītības vadītāja Līga Abizāre un LU Starpnozaru izglītības inovāciju centra pētnieks Kārlis Greitāns.
Vai, ejot pa mežu, esi kādreiz domājis, ko tev varētu pastāstīt simtgadīgās priedes? Savā ziņā mežs ir laika liecinieks. Un par to arī #31 epizodē – par vēstures mantojumu, ko glabā mežs, un to, kā šos stāstus uzzināt. Vēstures notikumus palīdz šķetināt vēsturnieks, Latvijas Okupācijas muzeja ekspozīcijas kurators un pasniedzējs Kārlis Dambītis. Savukārt to, kā tehnoloģijas ļauj mums uzzināt vairāk par to, kas mežos noticis noteiktos vēstures posmos, pastāstīs Latvijas valsts mežu attālās izpētes eksperts Agnis Rečs.
Mežā tu nonāc citā laika perspektīvā – no ātrajiem, sešu sekunžu ziņu virsrakstiem, esi trīs gadsimtu tvērumā. Stāvot pie 120 gadus vecas priedes, ko savulaik stādījis vecvectēvs, vēro blakus iestādīto jauno priedīti, kas būs kā sava laika un paaudzes atskaites punkts jau taviem mazmazbērniem - tāda ir Valda Kalna sajūta, kopjot savas dzimtas īpašumā esošo mežu. #30 epizode ir patiess un personīgs stāsts par to, ko nozīmē gādāt par savā īpašumā esošu mežu, ko mežs iemāca pašam un bērniem, un galu galā – kādi ir praktiski ieteikumi sekmīgai tā apsaimniekošanai.
Kārļa viesis #29 epizodē ir alpīnists, glābējs, pārgājienu organizētājs un komandu treneris Andžejs Reiters. Viņš zina atbildes uz būtiskākajiem jautājumiem, lai mežs būtu droša vieta jebkurai no tavām iecienītajām aktivitātēm – vienalga, vai mežā dodies pārgājienos, sporto vai rudeņos sēņo. Kā mežā neapmaldīties, pēc kādām zīmēm orientēties, ko ņemt līdzi mugursomā, kas jāņem vērā, dodoties mežā vienam vai arī grupā? Par to un vēl citiem jautājumiem šajā epizodē.
Ja esi domājis, ka mežs varētu būt tā vieta, kur sarīkot fotosesiju vai pat nelielas svinības, šī epizode tev noteikti jānoklausās! Pie Ineses viesojas dekoratore un vides stiliste Baiba Prindule-Rence, kura prot uzburt svētkus jebkur un arī ne no kā, un fotogrāfe Līga Nakts, kura svin dzīvi, dodoties tuvos un tālos ceļojumos ar busiņu, rušinās dārzā un skaistos mirkļus iemūžina fotogrāfijā.
Drons nu jau vairākus gadus ir nozīmīgs darba instruments arī mežsaimniecībā. Kārļa ciemiņi #27. epizodē runās ne vien par bezpilota gaisa kuģu izmantošanas iespējām mežā, pirmajiem soļiem, ja ir vēlme ar dronu fiksēt skaistus kadrus, bet atbildēs arī uz Ineses Pučekas, otras podkāsta vadītājas, jautājumiem: “Vai drons varētu “iefiltrēties” putnu kāsī un lidot tiem līdzi? Un ko darīt, ja drons ieķeras koku galotnēs?” Šoreiz pie Kārļa ciemos zinoši eksperti: AS “Latvijas valsts meži” bezpilota gaisa kuģu ekspluatācijas vadītājs Kārlis Linde un dronu entuziasts un SIA „Skogssallskapet” Vidzemes iecirkņa vadītāja vietnieks Edžus Ķaukulis.
Ja tu nedēļā divas stundas pavadi dabā, mazinās ne vien tavs stresa līmenis, bet arī uzlabojas spēja saglabāt mieru notikumos, kas rada stresu – to “Dabā gājēja” 2. sezonas 1. epizodē “Meža terapija” atklāj meža terapijas praktiķe, psiholoģe Inga Dreimane. Kā doties dabā apzināti? Kā meža vide var palīdzēt sakārtot domas un piebremzēt ikdienas straujo ritmu? Par to ir šī epizode. Tiekamies mežā!
Grūti nepiekrist, ka sikspārņi ir vieni no Latvijas eksotiskākajiem dzīvniekiem. Bet cik daudz mēs par tiem zinām? Viņi ir mierīgi un nosvērti. Retie zīdītāji, kas spēj lidot. Dīvaini guļ – ar galvu uz leju, un tā pavada visu ziemu. Šajā epizodē LVM vides ekspertes Ilzes Kukāres lieliskais stāsts noteikti mainīs kādu ierūsējušu priekštatu par šiem gudrajiem dzīvniekiem. Turklāt uzzināsi, kā šīs vasaras siltajos vakaros atpazīt kādu no Latvijā sastopamajām 15 sugām!
Šī nu reiz ir epizode, kas jānoklausās ikvienam dabā gājējam, kurš plāno nakšņot mežā. Un arī pieredzējušie noteikti uzzinās ko jaunu, jo Ievas viešņa Rūta Ošiņa atklāj visu, kas būtu jāzina par nakšņošanu dabā un ekipējuma izvēli katrā no četriem gadalaikiem. Kāda telts un guļammaiss būtu jāizvēlas nakšņošanai tieši Latvijas mežos? Kā par ekipējumu rūpēties un kas jāņem vērā, izvēloties vietu nakts guļas iekārtošana? To visu un vēl daudz vērtīga uzzināsi #23 epizodē. Izbaudi privilēģiju nakšņot teju jebkurā vietā Latvijas valsts mežos arī tu!
Dabas fotogrāfs ir kā tilts, kas savieno dabu ar cilvēkiem. Tā saka viens no #22 epizodes viesiem – dabas fotogrāfs Jānis Zilvers. Kopā ar otru viesi – fotogrāfu Kārli Buškevicu – Toms Bricis runā ne tikai par īpašiem Latvijas dabas mirkļiem, ko pārvērst neticami skaistos fotokadros, bet arī par lielo atbildību, ja esi nolēmis doties fotomedībās. Labam dabas fotogrāfam jābildē tā, lai zvēri un arī ainava pat nenojauš, ka viņus fotografē.
Izdzīvošana mežā, veselīga kāpšana ārpus komforta zonas, sevis pilnveidošana un pirmie soļi ārkārtas un negaidītās situācijās – par to ir #21 epizode, kurā viesos pie Ievas ir Piedzīvojumu un izturības organizācijas “Pretspēks” vadītājs Roberts Līcis un mežsaimnieks un zemessargs Ģirts Abizārs.
Šis būs ceļojums cauri Latvijai un īpašām vietām, kuras veido mums tik ierasto Latvijas ainavu. Katra no tām paliek prātā kā ierāmēta skaista glezna. Vienlaikus šī epizode ir piesātināta ar vērtīgu informāciju par dažādiem Latvijā sastopamiem biotopiem, kas klausītājiem nākamreiz arī uz ainavu ļaus paraudzīties citām acīm. Pie Toma Briča ciemos LVM vides projektu vadītāja, sugu un biotopu eksperte Ieva Rove.
Ziema un taku skriešana? – kā cimds ar roku! Ne tikai par skriešanu ziemā, arī par apavu izvēli un treniņu stratēģijām stāsta #19 epizodes viesi – Latvijas labākā taku skrējēja Anete Švilpe un taku skriešanas entuziasts, LVM mežkopības meistars Dāvis Zelmenis. Abi viesi iedvesmo uzvilkt apavus un doties skrējienā pa Latvijas skaisto mežu takām, kur sezona nemaz nebeidzas. Tiekamies tur!
Vai esi bijis tropu mežos? Dodamies! Šī epizode būs kā saules pieliets gaisa malks aukstajā un baltajā decembrī. Atšķirība starp dienvidu džungļiem un ziemeļu mežiem ir ļoti liela, bet vienlaikus ir procesi, kas tur un arī šeit, pie mums, norit apbrīnojami līdzīgi. Mēģināsim salīdzināt, kā atšķiras un kas kopīgs tropu mežiem un Latvijas mežiem. Krāsaina un koša saruna ar entomologu, profesoru Arvīdu Barševski, kurš vairākus gadus kopā ar studentiem dodas uz lietus mežiem Filipīnās, un Latvijas valsts mežu sugu un biotopu eksperti Ievu Rovi.
Mežs kā lielākais rotaļu laukums un plašākā mācību telpa – doties dabā kopā ar maziem ķipariem un arī spurainiem pusaudžiem ir viens no vērtīgākajiem veidiem, kā kopīgi pavadīt laiku. Šoreiz pie Ievas viesojas piecu bērnu māmiņa un aktīva dabā gājēja Linda Logina, kura kopā ar bērniem mežā vāra tikko kopīgi purvā lasītu dzērveņu ķīseli un skuju tēju, kā arī LVM Kalsnavas arborētuma vadītāja Sanita Vaivode-Āzena, kura pamatskolēniem vada aizraujošas un izzinošas meža ekspedīcijas.
Mežā katrs krūms un koks ir kā debesskrāpis, kuru apdzīvo tūkstošiem iemītnieku. Kas tur dzīvo? Kukaiņi! Šie meža iemītnieki ir grūtāk pamanāmi, vai arī mēs tos gluži vienkārši bieži nepamanām, tomēr šī pasaule ir tik interesanta un daudzveidīga! Pie Toma viesojas biologs, LVM vides plānošanas speciālists Mārtiņš Kalniņš – viņš dalās padomos, kā kukaiņus pamanīt, un atklāj daļu no šīs unikālās daudzveidības. Un ir kāds Latvijā bieži sastopams kukainis, kura ķermeņa uzbūve ir gandrīz tāda pati, kāda tā bija pirms 300 – 360 miljoniem gadu. Kurš tas ir? Klausies šo epizodi un dodies dabā citām acīm!
Lai arī kāda būtu tava dabā iešanas formula, #15 epizodes viesu stāsti iedvesmos jaunai pieredzei. Videogrāfs un dabas piedzīvojumu entuziasts Arvīds Barānovs atklāj īsu, bet spilgtu mirkļu kolekcionēšanas skaistumu, savukārt tūrisma un vides eksperts, viens no garo distanču pārgājienu maršrutu “Mežtaka” un “Jūrtaka” izveidotājiem, Juris Smaļinskis – garo pārgājienu burvību. Tiekamies mežā!
Vai Latvijā drīz augs palmas? Tāds ir Toma pirmais jautājums “Dabā gājējs” 14. epizodes viesim – LVMI “Silava” vadošajam pētniekam Ārim Jansonam. Šoreiz saruna par klimata pārmaiņām un to ietekmi uz mežiem. Āris Janosns ne vien atklāj to, kādi būs mūsu meži pēc 50 un 100 gadiem, bet arī daudz tiešām interesantu faktu par kokiem. Vai zini, līdz cik grādu lielam salam var izdzīvot priede un kādus mehānismus koki izmanto, lai pasargātu sevi bargajā salā? Klausies epizodi “Nākotnes meži”!
Mežs noteikti ir lielākā sporta zāle – te var skriet, braukt ar velo, nūjot, slēpot, staigāt, jogot, vingrot un vēl un vēl! Par to ir pārliecināti arī šīs epizodes viesi – āra treneris Olafs Štrodahs un pasaules čempions orientēšanās sportā Edgars Bertuks. Kopā ar Ievu sportiskie viesi atbild gan uz praktiskiem jautājumiem par apģērbu un dažādiem vingrinājumiem, gan atklāj desmitiem iemeslu, kāpēc sportošana mežā ir tik vērtīga ķermenim un prātam.
Šī epizode ievedīs tevi mazliet noslēpumainajā sūnu pasaulē, atklājot, cik plaša un neticami daudzveidīga tā ir. Sūnas ir vieni no senākajiem augiem Latvijā un arī viena no lielajām augu grupām – pašlaik Latvijā konstatētas apmēram 560 sūnu sugas, bet nākotnē varētu atklāt vēl ap 200 sugu. Tāpēc – ņem lupu un dodies mežā! Jā, arī tu vari būt kādas jaunas sūnu sugas atklājējs. Šoreiz pie Toma viesojas Ilze Kukāre – AS “Latvijas valsts meži” vides eksperte.
Dabā gatavots ēdiens ir jo īpaši garšīgs – domājams, šo apgalvojumu apstrīdēs vien retais. Somā līdzi var būt sviestmaizes, ugunskurā var cept desiņas, bet var arī pagatavot restorāna cienīgas pusdienas! Kā un kur to paveikt? Par to šajā epizodē stāsta Ievas ciemiņi – konceptpavārs Renārs Purmalis, kuram ir neizsmeļams mežā gatavojamu recepšu krājums, un Edmunds Linde, kurš teicami pārzina labiekārtotas atpūtas vietas Latvijas valsts mežos.
Dodoties dabā, īsts atklāšanas prieks var būt paslēpties ķērpī, ko redzi pirmo reizi; putnu ligzdā, ko neviens cits nav atklājis; sēnē, kuru iepriekš neesi redzējis pat grāmatās! Tāpēc dabā vērts doties atvērtām acīm. Par to, kā mežā pamanīt, atpazīt un fiksēt dažādus dabas dārgumus, Toms šajā epizodē sarunājas ar AS “Latvijas valsts meži” vides ekspertu Gaidi Grandānu.
Sācies aktīvais dabā došanās laiks, kad meža takās atpūtā un izziņā dodas arvien vairāk dabā gājēju. Tāpēc šajā podkāsta “Dabā gājējs” epizodē Ieva Smilga ar viesiem runā par atbildīgu došanos dabā un labiem uzvedības noteikumiem mežā. Pie Ievas viesojas izaugsmes treneris un piedzīvojumu atradējs Māris Resnis un AS “Latvijas valsts meži” Zemgales reģiona meža apsaimniekošanas plānošanas vadītājs Jānis Zitāns, kurš piedalījies “Labas uzvedības noteikumi mežā” tapšanā.
Ūdens plūsmas gan pazemē, gan virszemē ir ļoti būtiska meža ekosistēmas sastāvdaļa, tāpēc šajā epizodē par ūdeņiem mežā. #8 epizodē uzzināsi, no kurienes nāk avotu ūdens un kā noteikt, vai tas ir pietiekami labs dzeršanai, un kāpēc nevajadzētu dzert nevārītu upes ūdeni. Toma viesi pastāstīs gan par to, no kurienes piesārņojums rodas, gan viediem, kā ūdeņu kvalitāti uzlabot.
Labākais veids, kā iemācīties plānot pārgājienu maršrutus, ir ķerties klāt un plānot, meklēt un pētīt. Kāds izvēlēsies atrast jau iestaigātas un varbūt pat marķētas takas, cits – iet ārpus visiem zināmajām vietām un jaunatklās neiestaigātus maršrutus, sekojot kartēm vai dzīvnieku pēdām. Šajā epizodē viss par un ap pārgājienu maršrutu plānošanu. Pieredzē dalās Ievas ciemiņi - ģeogrāfs Kristaps Kiziks, kurš vada Latvijas lielāko dabā gājēju komūnu, Facebook lapu "Dodies dabā", un LVM Biznesa sistēmu risinājumu ģeotelpisko risinājumu projektu vadītāja Dana Spulle.
Kā Latvijā nonāca Amerikas signālvēzis un Spānijas kailgliemezis? Kā cīnīties ar agresīvo un indīgo latvāni? Un vai negantais Āzijas sirsenis parādīsies arī pie mums? Šie ir tikai daži jautājumi, uz kuriem podkāsta 6. epizodē atbildēs Toma viesi – AS “Latvijas valsts meži” vides plānošanas speciālists, biologs Mārtiņš Kalniņš un meža aizsardzības un ugunsdzēsības vadītājs Edijs Leišavnieks. Starp citu, arī tu ikdienā vari mazināt invazīvo sugu izplatību Latvijā. Klausies 6. epizodi un tiekamies dabā!
Dodoties dabā, labs un piemērots apģērbs ir pamatu pamats. Cik kārtās ģērbties, kādus apavus izvēlēties, ko vilkt un ko – pavisam noteikti nevilkt – par to un daudz ko citu šajā epizodē pastāstīs Ievas ciemiņi. Savā pieredzē un zināšanās dalīsies Andris Kursītis, rūdīts dabā gājējs un veikala “Virsotne” eksperts, kurš pārgājienu apģērbu pazīt līdz pēdējai vīlītei, un Rovena Ločmele – viena no LVM Rietumvidzemes reģiona mežizstrādes meistariem. Mežs ir Rovenas “birojs”, tur viņa pavada vairāk laika nekā telpās, un tomēr ik pa laikam apjūk, kad jāizvēlas apģērbs, ejot mežā. Tāpēc klausies #5 epizodi – Ieva, Rovena un Andris palīdzēs arī tev izstrādāt savu ideālo ģērbšanās stratēģiju!
Ikdienā bieži sakām – aizbraukšu uz mežu pastaigā, ejam uz mežu sēnēs! Taču Latvijā nav tāds viens mežs. Šajā epizodē kopā ar Tomu un Kārli Taukaču izstaigā visus Latvijas meža tipus un uzzini, kurā no tiem vasarā vienmēr atradīsi gardās meža avenes un mellenes, bet kurā – pielasīsi pilnu grozu sēnēm.
Pie Ievas ciemos aizrautīgi dabā gājēji – žurnālists un mednieks Jānis Kļaviņš un “LVM Rekreācijas un medības” direktors Egils Ozols. Viņi zina, kur un kā mežā ierīkot ērtu guļvietu un gudrus paņēmienus, kā ziemā mežā nenosalt. Tikpat aizraujoši ir abu stāsti par meža zvēriem un viņu paradumiem ziemā.
Vai tiešām ērgļi spēj pagriezt galvu par 210 grādiem? Klausies Toma sarunu ar Latvijas valsts mežu vecāko vides ekspertu, vienu no vadošajiem mazo ērgļu pētniekiem Latvijā un Eiropā, Uģi Bergmani un ieskaties lielo putnu dzīves aizkulisēs. Uģis arī atklās, kā un kur pavasarī Latvijas mežos ieraudzīt Latvijā ligzdojošos lielos putnus.
Mēs izmantojam sīkdatnes, lai tev būtu ērtāk lietot mūsu mājaslapu un piedāvātu tev interesējošo informāciju. Sīkdatņu izmantošanai lūdzam tavu piekrišanu, kuru vari atcelt jebkurā brīdī, mainot sīkdatņu iestatījumus. Arī turpinot lietot šo vietni, tu piekrīti sīkdatņu lietošanai.