AS “Latvijas valsts meži” (LVM) apsaimniekotajā Gulbju ezerā pie LVM tūrisma un atpūtas centra "Spāre" šogad var novērot Latvijā samērā reti, bet regulāri sastopamo “poļu gulbi”, kam mazuļa stadijā raksturīgs neierasts krāsojums. Paredzams, ka gulbji ezerā būs novērojami vēl visu septembri.
Gulbju ezerā pie LVM tūrisma un atpūtas centra "Spāre" gulbju ģimene ik pa laikam piepeld, lai izkāptu krastā un sapostos. LVM vides plānošanas vadītājs Mārtiņš Kalniņš prognozē, ka visdrīzāk šī gulbju ģimene Gulbju ezerā būs novērojama vēl visu septembri, līdz mazuļi iegūs lidotspēju, vai pat līdz ezera aizsalšanai.
Gulbju ezerā mītošajā piecu gulbju ģimenē abi pieaugušie putni ir “klasiski” paugurknābja gulbji, bet viens no četriem mazuļiem ir “pu gulbis”, jo ir nevis pelēkbrūns, bet gan balts. Zinātniski šādus gulbjus sauc Cygnus olor immutabilis. Nosaukums “immutabilis” no latīņu valodas nozīmē “nemainīgs”.
“Parasti paugurknābja gulbju mazuļi izšķiļas pelēki, vēlāk pelēko pūku tērpu nomaina pelēkbrūnas spalvas, bet balto apspalvojumu jaunie putni iegūst tikai otrajā dzīves gadā. Taču “poļu” gulbji jeb immutabilis izšķiļas jau balti. Balto pūku tērpu nomaina baltas spalvas un pēc pieauguša putna izmēra sasniegšanas par piederību “poļu” gulbim liecina sārtas (nevis tumši pelēkas) kājas, kādas tiem saglabājas visu mūžu. Arī jaunā putna knābis nevis otrajā gadā, kā parastiem paugurknābja gulbjiem, bet jau pirmajā rudenī ir sārts. “Poļu” gulbis nav albīns, tā ir ģenētiski noteikta krāsu variācija,” skaidro Mārtiņš Kalniņš.