Daba labu brīdi jau kā modusies, un dzeltenie tauriņi, kas Ziemeļkurzemē tika manīti jau februāra mēnesī, vieni no pirmajiem nesa šos ilgi gaidītos jaunumus. Saulainas dienas sāk lutināt arvien biežāk un arī tauriņi, viegli vēcinot krāsainos spārnus, ir redzami arvien vairāk.
Tauriņi ir vieni no pirmajiem pavasara vēstnešiem. Jau februāra mēnesī, kad priekšā vēl bija ne viens vien sniegputenis, Ziemeļkurzemē tika manīts krūkļu baltenis jeb citrontauriņš. Krūkļu baltenis ir visā Latvijā izplatīta tauriņu suga, tādēļ iespēja to ieraudzīt ir gandrīz ikvienam.
Krūkļu baltenim var būt dažādas nokrāsas – no bāli dzeltenas (bet ne balta!) līdz koši dzeltenam. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ šo tauriņu arī biežāk pamana. Tauriņš kļūst aktīvs līdz ar pirmajām siltajām dienām – pēdējos gados arvien biežāk ieraugāms jau martā, bet par tipisko lidošanas laika sākumu tomēr uzskatāms aprīlis. Dzeltenais tauriņš pārziemo kā pieaudzis kukainis, vienkārši ielīdis kaut kur biezākā pērnās zāles (kūlas) slānī, aiz koku mizām, dobumos un citur.
"Līdz ar silto laiku sāk lidot arī vairākas raibeņu sugas, piemēram, acainais raibenis, kuru nereti varam pamanīt arī ziemā pagrabos vai ēku bēniņos, parastais nātru raibenis, augļkoku raibenis un citi. Tomēr to krāsojuma dēļ raibeņu sugas tauriņus nevar tik viegli pamanīt kā citrontauriņus. Noteiktas secības šo sugu pamošanās laikam nav – tas vairāk atkarīgs no tā, cik labi vai slikti uzsilst konkrētā vieta, kur tauriņi ziemo," skaidro LVM vides plānošanas speciālists Mārtiņš Kalniņš.
Ir daudz dažādu ticējumu par to, ko vēsta pirmais pavasarī redzētais tauriņš. Ja pirmais manītais tauriņš ir gaišs, tad vasarā gaidāmas kāzas vai kristības, kā arī vasara kopumā solās būt laba un laimīga. Savukārt, ja pavasarī pirmo redz raibu tauriņu, tad arī tā gada vasara būšot raiba un piedzīvojumiem bagāta.