Aicinot doties dabā, mammadaba piedāvā brīvdienu ceļvedi Lāčplēša dienas zīmē: četri kultūrvēsturiski objekti Latvijas valsts mežos.
Nacionālo partizānu bunkurs Īles mežos
Īles nacionālo partizānu bunkurs ir Baltijas valstīs lielākais bunkurs. Slēgto, labi maskēto bunkuru Īles mežos 1948. gada rudenī uzbūvēja apvienotās latviešu un lietuviešu grupas partizāni, lai cīnītos pret padomju varu.
Pētera Čevera nacionālo partizānu bunkurs Talsu novadā
Pētera Čevera nacionālo partizānu bunkurs atrodas Vandzenes mežā, Talsu novadā. Pētera Čevera nacionālo partizānu grupa bunkurā pārlaida 1949./1950. gada ziemu. Bunkurs ir 31 kvadrātmetru plašs, tā sienas apšūtas apaļkoka pusbaļķiem. 2021. gada augustā AS “Latvijas valsts meži” un vēsturnieku kopīgi atjaunotais bunkurs kalpo kā vēstures liecība, lai izprastu Latvijai tik nozīmīgos vēstures notikumus, kļūstot par uzskatāmu izziņas vietu skolēniem un citiem interesentiem.
Piemiņas vieta “Bunkurs” Sēlijā
Starp Viesīti un Aknīsti mežā izvietota piemiņas zīme nacionālajiem partizāniem – Baltais krusts, netālu no kādreizējās dzelzceļa līnijas 14. kilometra, kur līdz 1950. gada 25. februārim bunkurā slēpās 11 nacionālie partizāni.
Stompaku partizānu mītne Viļakas novadā
Stompaku purva apkārtnē Otrā pasaules kara laikā bija ierīkota viena no lielākajām nacionālo partizānu apmetnēm Baltijā ar 24 bunkuriem un vairākām virszemes būvēm, kurā sev patvērumu un kaujas nometni bija raduši ap 400 Latvijas brīvības cīnītāju. Šī nometne Eiropas mērogā ir īpaša tieši ar baznīcu – vairāk nekā divus metrus augstu guļbūvi.
Līdz Latvijas nacionālo partizāņu apmetnes un cīņu piemiņas vietai Stompaku purvā uzbūvēta koka laipa pāri mitrajām vietām uz takas, kas ved uz šo vēsturisko objektu.