Brīvdienas sola siltas un saulainas, tāpēc mammadaba aicina doties pie dabas un baudīt bagātīgo rudens krāsu paleti un īpašo smaržu, ko noķert var vienīgi rudenī. Ja brīvdienām plāni vēl tikai top, iekļauj maršrutā kādu no šīm piecām vietām!
Zvirgzdes Baltā kāpa
16 km attālumā no Baldones atpūtniekus pārsteigs Zvirgzdes Baltā kāpa, kas ir viena no augstākajām iekšzemes kāpām Latvijā. Kāpu masīva relatīvais augstums rietumu daļā ir 4–8 m, bet austrumu daļā tas sasniedz 32,5 m. Kāpas iespējamais veidošanās laiks ir 11 700 līdz 14 000 g.p.m.ē. Meža teritorijā izveidota atpūtas vieta ar nojumi, kurā ērti ieturēt spēcinošu maltīti. No atpūtas vietas marķēta taka ved uz skatu platformu, no kuras paveras ainavisks skats virs apkārtējo mežu koku galotnēm.
Ķeguma piepilsētas meži
Ķeguma pievārtē atrodas AS “Latvijas valsts meži” apsaimniekotie meži, kurus kalnaino reljefu un gleznaino skatu dēļ vietējie iedzīvotāji iecienījuši kā pastaigu vietu. Dabā gājēju ērtībām šeit iekārtotas labiekārtotas takas, kuras labprāt izmanto riteņbraucēji. Meži Ķeguma tuvumā 103 ha platībā ir Ogres Kangaru osu sistēmas sastāvdaļa. Oss jeb kangars ir šaura, augsta vaļņveida grēda ar stāvām nogāzēm, kas būtiski paceļas virs apkārtējās teritorijas. Osi veidojušies ledus laikmetā ledāju kušanas rezultātā, zemledāja tuneļu ūdens straumēs. Tie sastāv no oļiem, grants un smilts. Ogres Kangari, kas sākas pie Lielvārdes un stiepjas paralēli Daugavai līdz pat Ikšķilei, izceļas ar interesantu reljefu. AS “Latvijas valsts meži” šeit ierīkojusi un uztur takas aptuveni 7 km garumā, kuras var izmantot gan pastaigu cienītāji, gan nūjotāji, skrējēji, orientieristi un riteņbraucēji.
Baldones velotakas
Ja velosipēdi vēl nav ieziemoti, vērts izmantot brīvās dienas un doties sportiskā velo izbraucienā pa Baldones apkārtnes mežiem, kuros izbraucamas divas velotakas. Trases mežā ir marķētas – ar sarkanu krāsu iezīmēts 20 km garš loks, kas ir ar augstāku grūtības pakāpi un piemērots velobraucējiem ar iemaņām. Savukārt zilā krāsā iezīmēts 17 km garš loks, kas būs pa spēkam ikvienam. Trasē var doties no jebkuras vietas - Baldones, Riekstukalna, Meža avota vai citas. Tikpat labi apņēmīgākie kādu no takām vai tās posmu var izskriet vai iznūjot.
Ragakāpas dabas taka
No Jūrmalas Brīvdabas muzeja līdz pat jūras līča piekrastei ved teju 850 m garā Ragakāpas dabas taka, kuras galā var redzēt, kā Lielupe ietek jūrā. Taka ierīkota, lai saudzētu mežainās kāpas no erozijas un meža zemsedzi no izbradāšanas, un tā ved pa Ragakāpas kori. Ragakāpa ir viena no augstākajām Latvijā – 12 līdz 17 metrus augsta – un to klāj vecs priežu mežs. Šeit sastopamas iespaidīgas, pat vairāk nekā 260 gadus vecas priedes, kuras sniedz patvērumu dažādām retām sugām.
Šī ir lieliska viesta rudens baudīšanai un pastaigai Ragakāpas dabas parka teritorijā. Parks izveidots 1962. gadā, lai saglabātu ar vecu priežu mežu apaugušās kāpas un dabas daudzveidību jūras piekrastē. Parks plešas Rīgas līča piekrastē no Bulduriem līdz Lielupes grīvai.
Pētera Čevera nacionālo partizānu bunkurs
Ja brīvdienu ceļi ved uz Kurzemes pusi, noteikti vērts piestāt pie Vandzenes mežiem. Tur šovasar tika atklāts atjaunotais mežabrāļu bunkurs, kurā pirms vairāk nekā 70 gadiem mitinājās Pētera Čevera grupa - vieni no pēdējiem nacionālajiem partizāniem Kurzemes pusē. Pētera Čevera nacionālo partizānu grupas bunkurs atrodas Vandzenes mežā, aptuveni četrus kilometrus no autoceļa Talsi-Upesgrīva.
70 gadus pēc 1950. gada 3. februāra kaujas ar čekas karaspēku šajā vietā bija 30 kvadrātmetru liela bedre, bet tagad – teju autentisks tā laika bunkurs, kurā dzīvoja 19 Pētera Čevera grupas dalībnieki. Bunkurs ir 31 kvadrātmetru plašs, tā sienas apšūtas apaļkoka pusbaļķiem un iekšiene izveidota iespējami tuvu tam, kā tā izskatījās pirms 72 gadiem. Iekšpusē izvietotas vairākas koka gultas un viens kopīgs koka galds.
P.Čevera nacionālo partizānu bunkurs kartē