Latvijā sastopamas trīs čūsku sugas – odze, zalktis un gludenā čūska. Lai gan cilvēkam iekost var arī zalktis un gludenā čūska, to kodiens ir nekaitīgs. Indīga ir tikai odze, tāpēc pēc koduma jārīkojas ātri un pareizi.
Odzes kož, ja tiek iztraucētas. Parasti cilvēki odzei nejauši uzkāpj. No odzes zobiem var pasargāt ne vien gumijas zābaki, bet arī biezas vilnas zeķes, kas ieautas kedās vai citos sporta apavos.
Atpazīsti odzi
Odžu ādas krāsa variējas no gaišpelēkas vai gaiši dzeltenbrūnas līdz tumši sarkanbrūnai un pat pilnīgi melnai. Odzēm raksturīga tumša zigzagveida līnija pār muguru, taču pilnīgi melnām odzēm tādas nav. Uz galvas odzei ir tumšs X veida zīmējums, tā var būt līdz 80 cm gara.
Odzes sastopamas jauktu koku mežos ar laucēm un pļavām, sūnu purvos, aizaugušos izcirtumos, kā arī ceļmalās. Pa dienu tās bieži sildās saulē.
Ko darīt, ja odze ir iekodusi:
-
Cietušais jānovieto guļus vai sēdus ēnā un jāuzrauga, lai netiktu kustināts sakostais loceklis.
-
Uzreiz jācenšas izspiest no brūces pēc iespējas vairāk asiņu.
-
Jāatbrīvojas no visām spiedošām lietām – jāatpogā apkaklīte, piedurknes, jāatbrīvojas no pulksteņa, aprocēm un citiem līdzīgiem aksesuāriem, jo tie, veidojoties tūskai, darbosies kā žņaugi.
-
Vēlams dzert daudz šķidruma, tādējādi indi organismā “atšķaidot”.
Ko noteikti nedarīt:
-
Nekādā gadījumā nedrīkst sūkt asinis ar muti – mutes dobumā var būt brūcītes, kā rezultātā pats glābējs var saindēties!
-
Nav ieteicams brūci griezt vai apdedzināt.
-
Jāņem vērā, ka mēģinājums pašam “aizskriet” pie ārsta parasti beidzas ar samaņas zudumu. Tādēļ pēc kodiena iespējami drīz cietušais jānogādā ārstniecības iestādē vai jāizsauc medicīniskā palīdzība.
-
Nekādā gadījumā nedrīkst lietot alkoholu un citus tonizējošus dzērienus (kafiju, tēju).
-
Virs koduma vietas nedrīkst likt žņaugu – šāda rīcība var izsaukt audu atmiršanu.