Kopš cilvēces pirmsākumiem, kad dzīves ritmu noteica saules atrašanās virs horizonta, apgaismojums bijis būtisks priekšnosacījums tālākai attīstībai. Gluži kā mūsdienās, arī senatnē darbu veikšanai iekštelpās svarīgs bijis pietiekams gaismas daudzums. Lauku mājās gaismai parasti izmantoja koka skalus, tauku sveces un mājas pavardu, kas ne vien izgaismoja lielu daļu telpas, bet arī to apsildīja.
Februārī Rūķu saime parka apmeklētājiem stāstīs par gadskārtu ritmu un gaismas nozīmi dabā, īpašu vērību vēršot senajiem gaismekļiem – skalturiem, svecēm, eļļas un petrolejas lampām. Seno gaismekļu attīstībā vērojama cieša saistība ar tehniskajiem atklājumiem un jaunievedumiem. Viesojoties Latvijas valsts mežu dabas parkā Tērvetē, aicinām aizdoties līdz Rūķu sētai. Rūķu tētis, laikam ejot, savā darbnīcā izveidojis vērā ņemamu seno gaismekļu kolekciju.
Februārī atzīmējam Sveču dienu, kas iezīmē ziemas vidu. Lai gan Sveču dienas tradīcijas netiek celtas godā tikpat ļoti kā izdarības Ziemassvētkos, Meteņos vai Jāņos, arī šai dienai bija savas dziesmas, rotaļas, paražas, ticējumi un īpaši ēdieni. Piemēram, lai gads būtu jautrs un pats cilvēks – skaists, Sveču dienā jādzer daudz alus, jāēd cūkas gaļa, daudz jāsmejas, jādzied un jābūt jautram, jātērē nauda. Viens no svarīgākajiem darbiem Sveču dienā – sveču liešana. Ticējums vēsta, ka tieši Sveču dienā lietās sveces deg visgaišāk un visilgāk.
Godājot latviskās tradīcijas un svinot Sveču mēnesi, aicinām parka apmeklētājus februārī piedalīties vides stāstu dienās “Saucam gaismu”. Rūķu sētas guļbaļķu nama telpās 10. un 15. februārī no plkst. 12.00 lidz 15.00 būs iespēja piedalīties sveču liešanas meistarklasē kopā ar profesionāliem sveču meistariem.
Latvijas valsts mežu dabas parks Tērvetē aicina doties mežā, izzināt un atklāt!