Par LVM dabas parku Tērvetē
Latvijas valsts mežu dabas parks Tērvetē ir viena no tūristu iecienītākajām un ģimenēm draudzīgākajām vietām Latvijā. Parka aizsākumi meklējami 1958. gadā, kad Tērvetes mežkopis Miķelis Kļaviņš (1907–1973) krūmiem pieaugušajā mežā izveidoja pirmās dabas takas.
Kopš 2000. gada parku apsaimnieko AS “Latvijas valsts meži” un šobrīd vairāk nekā 1200 ha lielajā parka platībā iekopts nu jau 35 km garš taku tīkls, kas caurvij parku un savieno tā tematiskās daļas. Šķērsojot daudzos tiltus, laipas un kāpnes pār Tērvetes upes senleju, parka viesi nokļūst rakstnieces Annas Brigaderes iedvesmotā pasaku pasaulē.
LVM dabas parku Tērvetē veido trīs daļas – Sprīdīša pasaule, Kurbada zeme un Glempings.
Sprīdīša pasaule
Sprīdīša pasauli veido Rūķīšu mežs, Pasaku mežs, Iršu dārzs un Veco priežu parks. Turpat, Latvijā vecāko priežu ielokā, netālu no atrakciju laukuma, sastopams arī ņiprais pasaules atklājējs – Sprīdītis, kurš dancina milzi Lutausi. Pati rakstniece, Sprīdīša tēla radītāja, Anna Brigadere šajā parka zonā iemina arī pirmās pastaigu takas, kad 1922. gadā 25 gadu darba jubilejā viņai netālu no šīs vietas piešķīra mājas „Sprīdīši”. Pastaigas gar gleznainajiem Tērvetes upes krastiem, daudzveidīgās meža ainavas un bagātā kultūrvēsture raisīja rakstnieces iztēli. Viņas radītie pasaku lugu tēli šobrīd lieliski papildina meža ainavu.
Rūķīšu mežs
Rūķīšu mežs ir vesela pasaule, kas raisa fantāziju un vilina piedzīvot pasaku. Rūķu sētā čakli saimnieko izdarīgā un sirsnīgā Rūķu saime. Te rūķi māca meža gudrības un aicina piedalīties radošās darbnīcās. Rūķīšu mežā atrodas arī Rūķu ciemats ar miniatūriem namiņiem un tematiskām sētām– bet ciemata viducī ir koša rūķu pilsēta Čiekure. Rūķu pilsētu veido vairāk nekā 40 krāsaini koka namiņi ar lodziņiem, durvīm, akurātiem jumtiņiem un bruģētām ieliņām.
Rūķīšu meža malā majestātiski stāv dižais, 39 metrus augstais Tērvetes koka skatu tornis. Uzkāpjot līdz plašajai skatu platformai torņa virsotnē, paveras elpu aizraujošs skats pār Zemgales mežiem un līdzenumiem.
Pasaku mežs
Šī ir stāstiem un pasakām apvītā dabas parka daļa, kurā mājo koka skulptūrās atveidoti rakstnieces Annas Brigaderes radīto lugu varoņi. Skulptūras izvietotas Meža Ķēniņa, Meža mātes un Sila Raganiņas valstībās. Ikviens aicināts iesēsties Ķēniņa tornī, izšūpoties Sila raganiņas slotā, sasveicināties ar zirnekļiem, sikspārņiem un pūcēm un kļūt par daļu no visa pasakainā. Savukārt Meža mātes takā vairāk nekā divu kilometru garumā izzinošos stendos atklājami meža noslēpumi. Pasaku mežā apskatāmas vairāk nekā piecdesmit koka skulptūras, senākā no tām – Meža Ķēniņš – uzstādīta 1972. gadā.
Iršu dārzs
Iršu dārzs ir senākā un ainaviskākā dabas parka daļa, ko ieskauj Tērvetes upes senleja. 1958. gadā šeit izveidotas pirmās pastaigu takas. Saules pielietais Iršu dārzs ir parka sākums un dvēsele – mazās Anneles, rakstnieces Annas Brigaderes, brīnumu pasaule. Šeit apskatāmas trīs koka skulptūrās atveidotas ogotājas – Annele un viņas draudzenes.
Celiņi Iršu dārzā veidoti vairākos līmeņos, un katrs no tiem paver citādu ainavu. No izbūvētās skatu platformas var saskatīt tālumā esošo Tērvetes pilskalnu un Livonijas ordeņa pilsdrupas.
Veco priežu parks
Veco priežu parks ir unikāla dabas parka daļa. Tā ir izcilu priežu audze ap 20 ha platībā ar ļoti augstiem mežaudzes rādītājiem – koki sasnieguši izcilību augstumā, caurmērā un biezībā. Šo koku vecums tuvojas 300 gadiem, zem priedēm aug biezs lazdu un citu krūmu pamežs – dižsils. Šai kokaudzei un parka daļai ir liela zinātniskā un estētiskā vērtība. Tā ir visvecākā priežu audze Latvijā un Baltijas valstīs tai līdzīgu nav. Majestātisko vecumu sasniegušo priežu parku caurvij takas klusām pastaigām.
Kurbada zeme
Latviešu tautas pasakas tēla Kurbada vārdā nosauktajā zemē mīt īsts piedzīvojumu gars, kas aizraus tos, kuri izauguši no Sprīdīša pasaules. Tarzāna un Tīklu parkā izveidotas dažādu līmeņu trases ar šķēršļiem. Pusaudži un azartiskie dabas draugi savu varēšanu var pārbaudīt vairāk nekā trīs kilometru garā velo takā ar tramplīniem, virāžām un tiltiem.
No pavasara līdz pat rudenim interesentus uzņem Tauriņu māja, kur mīt ne vien koši Āzijas, Dienvidamerikas un Āfrikas kontinenta krāsainie tauriņi, bet arī putni, zivis un bruņurupuči.
Glempings
Tērvetes ūdenskrātuves krastā, priežu meža ielokā visa gada garumā atpūtai pieejams LVM dabas parka glempings. Neparastie un omulīgie namiņi kokos un pazemes mājas ir kā radītas gan romantiskai atpūtai, gan neaizmirstamām brīvdienām kopā ar ģimeni un draugiem. Ūdenskrātuvē pieejamas labiekārtotas laipas makšķerēšanai, laivu un citu peldlīdzekļu noma. Krastā izbūvēts 10 metrus augsts putnu vērošanas tornis, kur nesteidzīgi skatīt plašo Tērvetes ainavu un putnus. Šajā ainaviskajā vietā ir padomāts arī par tiem, kam patīk ceļot ar saviem kemperiem, treileriem vai nakšņot teltīs.