Mušķērāji un zīlītes ir čaklākie meža kaitēkļu ierobežotāji. Šie putni mīl omulīgas mājvietas – smaržīgus un ērtus koka būrīšus, kur netraucēti var nodoties perēšanas priekam. Vai tas nav ļoti labs iemesls, lai brīvdienās kopā ar ģimeni nepagatavotu viņiem būrīti?
Par katru jauno būrīti mežā priecājas ne tikai putni – tie noder arī sikspārņiem, kukaiņiem, gliemežiem. Tāpēc arī jūsu gatavotais būrītis būs laba dāvana meža iemītniekiem, sagaidot pavasari! Turklāt - tā kā uzstādītais būrītis arī vismaz reizi gadā jāaprauga un jāaprūpē, tas būs lielisks iemesls, lai pie saviem jaunajiem draugiem mežā atgrieztos vēl un vēl.
Mušķērāja un zīlītes būrītim būs vajadzīgi šādi materiāli:
- sausi un neēvelēti 2 – 2,5 cm biezi dēļi,
- āmurs, zīmulis, lineāls un zāģis,
- skārda vai ruberoīda gabals,
- stieple
Ķeramies pie darba!
1.solis
Dēlīši, no kuriem gatavos būrīti, nedrīkst būt mitri vai slapji, jo tiem izžūstot koks sarausies, un būrītim veidosies šķirbas. Tāpat būrītim izmantotie dēļi nedrīkst būt ēvelēti, citādi putnu mazuļiem būs grūti izkļūt no būrīša un tie var aiziet bojā.
2.solis
Būrīša jumtam noteikti ir jābūt pārkarei virs skrejas sieniņas, lai būrītī nenonāktu nokrišņi. Vēlams kaut neliels jumta pagarinājums arī virs pārējām būrīša sienām.
3.solis
Būrītis jāaizsargā no plēsēju nagiem - tam vajadzīga vismaz 6 centimetru gara ārējā laipiņa zem būrīša “ieejas”.
4.solis
Būrītim jābūt viegli atveramam, lai to varētu iztīrīt. Ja noņemams ir jumtiņš, tad, uzstādot būrīti, tas jānostiprina ar stiepli, lai plēsēji nevarētu to atvērt. Virs jumtiņa var uzsist skārdu, lai tas kalpotu ilgāk!
“Būrīša dibens vienmēr jānaglo starp sienām, nevis no apakšas. Ja naglas tiek dzītas no apakšas, būrītī uzkrājas mitrums un tas sāk pūt – ar laiku būrīša “grīda” var sapūt pavisam! Kad būrītis gatavs, to var uzkārt uz zara ar stiepli, bet noteikti nevajadzētu būrīti pie koka ar stiepli piesiet, jo tā var ieaugt kokā vai pārtrūkt, kokam augot lielākam un resnākam,” padomus dod AS “Latvijas valsts meži” (LVM) eksperts Indulis Brauners.
Šis būrītis paredzēts tieši zīlītēm un mušķērājiem. Dažādām putnu sugām nepieciešami atšķirīgi putnu būrīši. Ja vēlies pagatavot putnu būrīti, piemēram, mājas strazdam, baltajai cielavai vai kādas citas sugas putniem, padomus meklē šajā rokasgrāmatā. Savukārt padomus, kā un kur labāk būrīti uzstādīt, atradīsi šeit.
Katru pavasari aptuveni 10 000 šādu būrīšu valsts mežos izliek LVM darbinieki, kas veic arī veco būrīšu apskati un apkopi. Būrīšos ligzdo putni, kuri dabiskos apstākļos savu ligzdu iekārtošanai un mazuļu uzaudzināšanai izvēlas dažādus dobumus kokos. Izgatavojot un uzstādot putnu būrīšus, dobumperētājiem putniem tiek palielināts pieejamo ligzdvietu daudzums, tādējādi veicinot ligzdošanas sekmes. Atceries - katram jāturpina rūpēties par uzstādīto putnu būrīti! Tas jāaprauga un jāiztīra vismaz reizi gadā. Tāpēc labi, ja būrīti vari izlikt uz koka, kas aug tuvu mājām.