No 14. janvāra līdz 3.martam Jaunmoku pils aicina apmeklētājus Torņa zālē apskatīt Ata Luguza purva ainavu galeriju un kūdras skulptūras, kā arī Viestura Serdāna (Valguma Pasaule) foto darbus.
“Purva ainava allaž ir saistījusi manu uzmanību. Vecmāmiņu un kinofilmu stāsti par briesmīgo purvu mani darīja piesardzīgu. Tomēr aerofoto kartēs redzētā purva ezeriņu ainava ļoti vilināja. Pirmo reizi tos izpētīt devos kopā ar LLU Meža fakultātes purva pētnieku Aigaru Indriksonu 2010. gadā Cenas tīrelī. Vēlāk Lielajā Ķemeru tīrelī radās ideja, ka purva ezeros varētu braukt ar laivu. Savukārt ziemā organizēt pārgājienus ar sniega kurpēm,” atceras A. Luguzs.
Mākslinieks atklāj interesantu faktu - ar kājām un laivu purvā ir mēroti vairāki simti kilometru, no kuriem pāris ir veikti arī peldus. No pārgājieniem A.Luguzam ir sakrātas daudz purva ainavu bildes, dažas no kurām interesenti varēs apskatīt šajā izstādē. Piemēram, mākslas foto no saullēkta pārgājieniem Lielajā Ķemeru tīrelī, Cenas tīreļa centrālās daļas. Šis aerofoto atgādina milzīgu raseni, kura ainavas izpildījumā ir 50 000 reižu lielāka par šo kukaiņēdājaugu dabā.
Savukārt izstādē iekļautie Viestura Serdāna (Valguma Pasaule) foto darbi uzņemti lidojumā ar gaisa balonu pāri Lielajam Ķemeru tīrelim.
Pils apmeklētājiem būs iespēja aplūkot arī vairākas A. Luguza kūdras skulptūras, kuru materiāls tiek iegūts apmēram 3 metru dziļumā.
A. Luguzs stāsta, ka ar sausu, cietu kūdru ir līdzīgi strādāt kā ar koku, tikai tas padodas ātrāk. Kokgriešanu apguvis bērnībā Valkas mākslas skolā un vēlāk Rīgas Amatniecības vidusskolā.
Viena no mākslinieka lielajām kūdras skulptūrām – ola – pagājušā gada septembra sākumā tika izstādīta Oslo Dizaina izstādē (Oslo Design Fair 2022).
“Ola ir tik liela, ka tās caurmērā atspoguļojas 500 gadu purva vēstures. Savukārt kūdras skulptūru bioloģiskais vecums ir apmēram 2000 līdz 4000 gadu, kad Ēģiptē vēl valdīja faraonu laiki. Tas mākslas darbiem piedod antīku vērtību,“ stāsta A. Luguzs.
Izstāde apskatāma muzeja darba laikā, katru dienu no 9.00 līdz 17.00.
Ieejas maksa: pēc muzeja cenrāža, apmeklējuma ietvaros.